KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
VYSOČINA
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Desátý krojový

Desátý Národní krojový ples ve Žďáru nad Sázavou byl nádhernou prezentací českého, moravského a slezského folkloru, které přidalo na lesku vystoupení stovek dětských i dospělých členů souborů ze všech regionů Horácka. Dům kultury byl doslova přeplněn téměř patnácti sty návštěvníků a účinkujících, z nichž polovina byla v krojích.

Dlouho před zahájením plesu vítali návštěvníky hasiči v historických krojích a maškary ze Studnic, v předsálí nabízeli hostitelé horácké pochoutky i místní tekuté speciality včetně místní jeřabinky a k tomu všemu hrál a zpíval soubor Bítešan. Na pódiu v hlavním sále vyhrávala dechová hudba Božejáci, muziky souborů Gaudamus a VUS Ondráš.

Při zahájení pozdravila návštěvníky a účinkující i zahraniční hosty první místopředsedkyně Sněmovny parlamentu ČR Miroslava Němcová, která připomenula, že jubilejní není jen krojový ples, ale že letos si Žďár nad Sázavou připomíná 400 let trvání města. Úspěch plesu popřáli i hejtmani kraje Vysočina Miloslav Vystrčil a jihočeského kraje Jan Zahradník, starosta Žďáru nad Sázavou Jaromír Brychta, generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, představitel hlavního partnera plesu Allianz Pojišťovna,a.s. Vlastimil Divoký a za Folklorní sdružení ČR Zdeněk Pšenica. A jak jinak - všichni v krojích.

Výborně připravený pořad Horácko se představuje předznamenalo zatančení Sousedské a poté se již sál přeměnil v řemeslný jarmark, na kterém se představily řemeslné tance, písně a hry v podání členů patnácti horáckých souborů. Vyvrcholením byla ukázka Horáckého kola, do kterého účinkující zapojili většinu přítomných.

V dalším programu hrála k tanci dechová hudba, střídala se vystoupení tanečníků a tanečnic souborů Gaudeamus a brněnského vojenského souboru Ondráš.

Na příští jedenáctý Krojový ples ve Žďáru nad Sázavou v roce 2008 pozvali přítomné členové slezských souborů v pořadu Slezsko se představuje.

Půlnočním vyvrcholením plesu bylo klání tanečníků slováckého verbuňku a valašského odzemku, které doslova zvedlo všechny diváky ze židlí a vyprázdnilo přilehlé prostory. Všichni fandili těm svým. Verbuňk i odzemek v podání Moravských Slováků i Valachů byl odměněn bouřlivým aplausem, který byl o něco silnější ve prospěch valašského odzemku.

Zábava pokračovala ve všech prostorách Domu kultury, kde se hrálo, tancovalo a zpívalo až do ranních hodin.

O výborné atmosféře jubilejního plesu, perfektních výkonech účinkujících souborů z Horácka i dalších folklorních regionů, nabídce produktů lidových řemesel, bohatě dotované tombole a pestrosti krojů svědčí i slova chvály hostů včetně zahraničních.

Mezi vzácnými hosty byla i velvyslankyně Čínské lidové republiky v Praze paní PhDr. Huo Yuzhen, která perfektní češtinou (absolvovala Karlovu univerzitu v Praze) řekla, že "Program a atmosféra plesu ve mně zanechala obrovský dojem. Folklor je součástí celkové kultury národa a lidové tradice, lidová kultura patří k vašim národním pokladům".

Ministr kultury Čeljabinské oblasti Ruské federace Vladimír Makarov byl rovněž nadšen výkony účinkujících souborů, líbilo se mu zejména vystoupení dětí v horáckém programu, taneční umění verbuňkářů a odzemkářů, skladba a režie celého programu.

Prezident mezinárodní folklorní organizace IGF pan Lillo Alesandro z Itálie: "Byl jsem ve Žďáru již několikrát, ale letošní program je opravdu jubilejní, skvělý, nemá v Evropě konkurenci."
Nadšený z programu byl i velvyslanec Bulharské republiky v Praze pan Zdravko Popov.

Na závěr ještě osobní poznámku - když jsme s italskými hosty odjížděli v neděli brzy ráno ze Žďáru na letiště, jako na objednávku nám v programu ČRo Praha v pravidelném folklorním pořadu hráli "skřipkaři" z Brolnu a ze souboru Vysočan písně a melodie z Horácka.

Dušan Macháček
dusan@machacek.cz

ples
předání

Diskusní fórum čtenářů

(prozatím žádný názor)
DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples
Zveřejněno 04.02.2007 v 19:49 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba