KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
VYSOČINA
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky UNESCO
Památkové rezervace
Památkové zóny
Hrady a zámky
Památky a architektura
Církevní památky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR 2009

7. února 2009 v 19.00 hod., Obecní dům Praha, nám. Republiky

Oficiální doprovodná akce k českému předsednictví v Radě EU

logo

V sobotu 7. února 2009 se koná poprvé v Obecním domě v Praze Národní krojový ples Folklorního sdružení ČR. Na ples se sjede dva a půl tisíc účastníků z celé České republiky i zahraničí, z toho nejméně polovina přijde v krojích svého regionu nebo své země. Pořadatelé vyšli vstříc stále rostoucímu zájmu návštěvníků, a tak se tato unikátní podívaná přemístí z pohostinného města Žďáru nad Sázavou po jedenácti letech do Prahy. Národní krojový ples FoS ČR 2009 je současně oficiální doprovodnou akcí k českému předsednictví v Radě Evropské unie.

Národnímu krojovému plesu každý rok vtiskne charakter lidová kultura jedné z etnografických oblastí České republiky. V r. 2009 budou vévodit plesu tance, písně a melodie i výrobky lidových umělců širšího Plzeňska a Karlovarska. Na celonárodním plese samozřejmě nemohou chybět ani ostatní regiony a přijedou také špičkové zahraniční soubory.

Ve Smetanově síni bude probíhat pestrý program napříč všemi žánry. Hrát, zpívat a tančit budou folklorní soubory Jiskra a Mladina z Plzně, Úsměv z Horní Břízy, Rokytka z Rokycan, Šumava z Klatov, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů, pražský folklorní soubor Rosénka, Gaudeamus VŠE Praha a folklorní soubory ze zahraničí. Folklorní program vystřídá BAND Felixe Slováčka, členky baletu Národního divadla, mistři světa ve stepu a skupinovém break dance, dechová hudba Klatovští dragouni a řada dalších umělců. Jako každým rokem zpestří program předtančení a bohatá tombola, do které se sejdou ceny z celé republiky.

Do Sladkovského spolu s Riegrovým sálem je připraven mezinárodní program za účasti folklorních souborů z Francie, Švédska a Slovenska, ČR bude reprezentovat VUS Ondráš, Gaudeamus VŠE Praha a další umělci.

Plesový program v Gregrově a Palackého sále uspořádala agentura Part Agency pro příznivce moderní hudby. Vystoupí Lucie Bílá, Pavlína Senič, Boney M PARTy Group, Golden Storm a Legendy se vrací s Petrem Šiškou. Program uvádí DJ Martin Hrdinka.

Hrát, zpívat i tančit se bude také ve všech foyerech a restauračních zařízeních, kde Asociace kuchařů a cukrářů ČR a Francouzská a Plzeňská restaurace Obecního domu připravují krajové i zahraniční speciality. Účinkují karlovarské soubory Dyleň, Marjánek a Stázka, Vsacan ze Vsetína, Čtyřlístek z Nového Strašecí, Jaro z Ústí nad Orlicí, pražské soubory Kytice, Šarvanci, Vycpálkův soubor, Betty, Krušpánek s cimbálovou muzikou Kyčera, krajanské sdružení Slovácký krúžek Praha ad.

K Národnímu krojovému plesu patří i řada doprovodných programů: v Českém centru Praha se uskuteční výstava Folklor Party, v Národním muzeu výstava Historie sexuální výchovy v Čechách, v Galerii Lapidárium, Rámová 6, Praha 1 výstava Oceněná města a ve Slovenském institutu v Praze bude vystavovat svoje fotografie Peter Hargaš pod názvem Žánrové obrázky z Prahy a Bratislavi.

Národního krojového plesu se zúčastní řada hostů z EU, mezinárodních organizací IOF, CIOF, zástupci vlády, vládních institucí a ambasád. Záštitu nad Národním krojovým plesem FoS ČR 2009 převzali předseda vlády ČR Mirek Topolánek, 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Ples pořádá Folklorní sdružení ČR, Folklorní unie Prahy a Středočeského kraje, Folklorní sdružení širšího Plzeňska, Folklorní sdružení Karlovarska, PartAgency a.s., Asociace kuchařů a cukrářů ČR, Francouzská a Plzeňská restaurace Obecního domu, Hasičský záchranný sbor ČR, hlavním partnerem je Skupina ČEZ, dalšími partnery CPI Hotels a.s., Hydroprojekt CZ a.s., České dráhy a.s., Pfizer spol. s r.o., Global Assistance a.s., OSA, spolupořadateli jsou Úřad vlády ČR, Plzeňský kraj, Karlovarský kraj, Olomoucký kraj, Hanácké folklorní sdružení, Česká asociace Sport pro všechny, Sdružení PRSV, Sdružení historických sídel ČMS, Obecní dům ad. Mediálními partnery jsou Český rozhlas, Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Česká televize, časopis Folklor, ACR Alfa, Místní infostránky, Informační server www.borovice.cz.

Více na www.folklornisdruzeni.cz

Vlasta Cibulová

Kontakt: Ladislav Michálek, ředitel festivalu
Tel.: 603 196 350

DALŠÍ INFORMACE: Národní krojový ples

 
Zveřejněno 30.12.2008 v 22:24 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
Aktuality
Zprávy horské služby
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
Sněhové zpravodajství
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba